Filter By

Availability

Availability

Brand

Brand

Brake mounts

Brake mounts

Steerer tube

Steerer tube

26” forks

Vidlice pro biketrialová a cyklotrialová kola jsou vždy pevné vidlice bez odpružení. To z toho důvodu aby se vždy přeneslo maximální množství energie jezdce do kola a do samotného skoku. Vidlice mají uchycení na hydraulický či mechanický kotouč typu PM nebo IS popř. uchycení pro ráfkovou hydraulickou brzdu. Vidlice na trialová kola jsou vyrobeny z lehkých slitin hliníku se zesílením v nejnamáhanějších částech.

Active filters

Price 3,388 CZK

Second version of aluminium fork from CLEAN TRIALS. This second version is lighter than previous version and you can save 138g. Few changes in dropout and rim brake mount design. This strong trials fork is designed for frames with tapered headset. Tapered steerer tube from 1 1/8" to 1,5". Aluminium light contruction with rim brake mount (4-bolts)....

Price 2,727 CZK

Klasická pevná trialová vidlice s krkem 1 1/8" a uchycením na ráfkovou hydraulickou brzdu (4-šrouby) resp. pro brzdy typu Magura HS33 a jí podobné. Velice pevná se zesílením krku v nejpotřebnějších částech pro prasknutí. Pevná, ale přitom lehká vidlice s váhou pouhých 821g.

Trials fork 26" CLEAN TRIALS K1 | V2 | RIM 4 bolt
  • Carbon
  • Free Shipping
Price 8,430 CZK

Carbon trials fork CLEAN TRIALS K1 model V2 for rim brake. Fork was designed from very popular model CLEAN CARBON X2 and offer few improvements! Fork is very light and still very strong! Aluminium insert in the steerer tube. Fork is made for tapered 1-1/8" - 1,5" frames. Made for standard hubs without thru axle, but there is a option to change aluminium...

Price 9,504 CZK

Carbon trials fork WAW on disc brake (PM) or rim brake type Magura HS33 (4-bolts - IDM). Fork is made from high modulus carbon fiber. Fork steerer is made with 4mm kevlar and also aluminium tube insert. Fork is made for thru axle hub. This carbon the one of the most advanced trials carbon fork on the market, developed with Elite trials rider - Jack Carthy.