Filter By

Categories

Categories

Availability

Availability

Brand

Brand

Headsets

Bez hlavového složení to prostě nejde. Kvalitní hlavové složení je základem každého dnešního rámu, ať už se jedná o integrované, semi-integrované, nebo klasické ahead. Základem jsou kvalitní zapouzdřená ložiska a pevné misky. Zde je na výběr několik variant, které by vám měly dopřát kvalitní požitek z jízdy bez drhnutí řidítek při otáčení a co nejdelší životnost!

Active filters

Price 21 CZK

Lehká hliníková podložka představce. Podložka skvěle poslouží pokud chcete mírně změnit nastavení výšky řidítek, nebo máte dlouhý či krátký krk vidlice. Dostupné ve velikostech 5mm a 10mm.

Price 29 CZK

Trigon je značkou původem z Taiwanu a soustřeďuje se už bezmála 20let na výrobu komponent a rámů z uhlíkových vláken. Jejich zalíbení v karbonu je velice znát na každém jejich produktu a o kvalitu tak není nouze.

Price 41 CZK

Important part of your headset mechanism. Quality starnut ensures your fork is securely mounted on your bike.

Price 116 CZK

Redukce hlavového složení resp. spodní části hlavového složení o velikosti 1.5" na klasickou velikost krku vidlice 1-1/8". Umožňuje použití klasických vidlic (krk 1-1/8") na hlavovém složení se spodním rozměrem 1.5".

Price 124 CZK

Divided fork crown race ring 1,5". Ring is made for headset lower bearing as a seating area. Crown race inner diameter 39,8mm. Angle of the seating area 45°. Ring is made from aluminium alloy and diveded with small gap for easy installation without any tool necessary. Crown race ring can be installed on the fork with bare hands! Weight 5g.

Price 620 CZK

Unique and perfect small parts for your street trials 24" bikes if you are searching solution for your front brake hose guidings trught headtube and fork steerer tube. Unique designed stem cap BONZ for street trials 24" bikes which is made from 4 pieces, which are connected to each other and work like a stem cap and also like a star nut. Weight only 60g....

Price 645 CZK

Stem cap street Guilty with hole for hose which can be stretched trought the cap and fork steerer tube. Cap is supplied with special steerer tube insert, in which is also hole and this insert expands during tightening of the cap bolt. Inside the insert is instaled special cone insert which is pushed in the insert more and more when tightening the bolt....

Price 661 CZK

Light headset BONZ PRO LIGHT ahead - external 1-1/8" (34mm cup diameter in frame) in black color. Sealed bearings. Headset is made for fork steerer tube of diameter 28,6mm. Outer diameter 48mm and total hight 53mm. Weight only 125g (including bolt and star nut).