VÝCHOVA TRIALOVÉ BUDOUCNOSTI
VÝCHOVA TRIALOVÉ BUDOUCNOSTI
čen 17, 2019 0 Komentáře

Právě jsem nasedl do vlaku směr Olomouc na vyhlášení letošního seriálu závodů Youth Games a Českého poháru v cyklotrialu a jelikož mi cesta zabere nějaké 2 hod. mám čas sepsat pár úvah, které jsem měl v hlavě dlouhou dobu.  

Tenhle článek je určený spíš pro rodiče, kteří se snaží vychovávat naší trialovou budoucnost, protože ti mají odpovědnost za své ratolesti dokud jim nevyletí z hnízda. 

Určitě není tajemstvím že nám v trialové komunitě ubývají jezdci ve věkové kategorii 15+ a v podstatě nám chybí novodobá špička jezdců jako je například Nicolas Valleé z Francie na 26” kole, nebo Sebastian Ruiz popř. Eloi Palau či Samuel Hlavatý ze sousedního Slovenska jezdící na 20” kole. Z těchto jezdců budou do budoucna ti nejlepší borci světa a nahradí stávající jedničky ve světě. Proč jsou tihle mladí borci schopní porazit i naší aktuálně nejvyšší elitní špičku?  Proč tomu tak je, proč se kluci a holky z trialu vytrácí, co se s nimi děje když překročí určitou věkovou hranici? Prostředí? Rodina? Závody? Co tak ovlivňuje tuhle generaci jezdců? Tak jedeme na takový můj osobní brainstorming.  

Prostředí utváří vztah ke sportu

Určitým a ne zrovna malým faktorem zda jezdec u trialu vydrží nebo ne je prostředí v kterém žije, kamarádi, přitelkyně, rodina, podpora přátel a to zda jezdí sám za sebe nebo za klub. Jediné co jsou rodiče schopni ovlivnit je snad jen vlastní podpora rodiny a to, jestli bude jezdec v klubu nebo ne. Troufám si říct že zbylé prostředí, si tak trochu utváří sám. Kamarády má většinou ze školy a z okolí (ve škole si neurčíte v jaké třídě a s kým chcete sdílet hodiny výuky). Když to bude banda co po škole akorát zevluje bez vědomého cíle a jedinou vidinou je mít auto, krabičku cigratet a flašku rumu v ruce, tak to asi nedopadne dobře. Tady nastává těžká situace pro každého rodiče, který se tomu snaží jistě vyhnout. 

Moje doporučení je najít mu nejbližší trialový klub. Registrací v klubu získá jezdec kamarády přes sport a troufám si říct že tihle kamarádi jsou mnohem trvalejšího charakteru než ti ze sídliště. Vidím to sám na sobě. Mám kamarády rozeseté po celé republice a i když jsou mi nejbližší ti co mám v Praze okolo sebe, beru jako dobré přátele i všechny ostatní. Máme prostě něco společného co nás spojuje. Jasně, vidím je párkrát za rok na závodech, ale vždycky když se potkáme a pokecáme, mám hned lepší chuť do ježdění. Oni poradí, já poradím a jde se závodit. Jsou to konkurenti, ale přesto kamarádi. S kamarády z trialu, které mám okolo sebe v Praze si i vzájemně pomáháme. Stěhování nábytku? Jasně jsem tady! Chceš pomoct na chalupě? Dej mi lopatu a helfnu ti. To je kamarádství budované sportem, které se přenáší do běžného života. Být v kubu neznamená být sekta, ale mít kolem sebe lidi, který baví to samý co tebe a vzájemně si pomáhat! 

Mít kolem sebe pozéry co kouří, nebo chlastají znamená jisto jistou jezdeckou smrt. Dobrý, ocení trial a umění jezdce na kole, ale pořád na to bude sám! Ve více lidech se to lépe táhne. Platí to! Buď jej táhne cigáro nebo trial. Když se vrátím k jádru věci. Jezdec nemá šanci u trialu vydržet když má kolem sebe lidi, který trial zajímá jen dokud je to pro ně něco novýho a je to cool. Po roce už je to zajímat nebude a oni s trialem seknou! Při nejhorším se vrátí k tomu co je spojuje s pozéry….kouření, hulení, chlast…atd. Nechci strašit, ale možná varianta to prostě je. 

Moje rada:

"Najděte nejbližší trialový klub a registruje se v něm a svého jezdce! Jinak se může dostat do špatného kolektivu a u trialu nevydrží!"

Pocit ze závodů a jízdy

Teď se nechci dotknout žádného z rodičů, kteří vozí svoje ratolesti na závody, ale i u nich se chyba najde a někdy poměrně zásadní! V čem dělají podle mě chybu? Vládne jim vlastní ego! Kolikrát jsem svědkem naléhání rodičů na svoje děti, kteří se chytají za hlavu, nebo dokonce vynadají svému synovi / dceři za špatně projetou sekci: “Proč sakra sundaváš tu nohu z pedálu, máš šlapat!” nebo: “Vždyť jsem ti říkal že máš jet vpravo!” Dítě smutné, nebo brečící odchází s 5ti trestnými body s neuspokojivým pocitem ze sebe sama podporovaného z úst rodičů, kteří ale mají být hlavě oporou! Co tenhle pocit do budoucna znamená a co to v jezdci vyvolá?  

Představte si ten křehký psychologický proces uvnitř dítěte! Jak se v budoucnu tenhle proces projeví? Dítě bude dospívat a mít vlastní názor. Ten se v určitý čas představí v plné síle…..Jak? Zle! Svoje názory bude projevovat postupně víc, bude odporovat a samozřejmě se vzepře! "Pubescent jeden podělanej!” slova, která určitě prošla hlavou nejednomu rodiči! No jo, "pubescent" se projevuje, ale projevuje se určitě i jeho podvědomá stránka (všichni podle ní jednáme aniž si to uvědomujeme - taková už prostě psychika je), která mu říká: “Pamatuj jak si při závodech brečel, pamatuj jak ti rodiče nadávali, pamatuj jak si se cítil blbě!” Co asi udělá? Vykašle se na to! 

Sám jsem v pozici rodiče nebyl, ale takhle bych to dělat opravdu nechtěl! Snad si tyhle teorie budu moct jednou ověřit na vlastní kůži :-)! Chápu každého rodiče, který chce, aby jeho dítě dělalo věci správně a nejlépe dle rad a zkušeností rodičů, aby jeho výsledek byl co nejlepší a dítě vynikalo, ale ruku na srdce - není to někdy spíš uspokojení sebe sama a vlastního ega? Ego je věc potřebná,nicméně v případě výchovy dětí by mělo zůstat v šuplíku a nemělo by se vytahovat před dětmi! Pardon všem, kterých jsem se tím dotkl! Třeba jsem se trefil a máte teď stejný pocit jako vaše dítě, když ho káráte za zpackanou sekci během závodu. 

Moje rada:

"Budujte v dítěti dobrý pocit z ježdění! Jinak Vás s ním během dospívání pošle k šípku a trial jezdit nebude!"

Přetrénování u mladých

Abych řekl pravdu, tak tady je to spíš o stylu tréninku než o závodech jako takových a jejich průběhu. Nejdůležitější část vývoje dětí probíhá určitě do 6 let, ale podle mě utváří člověka to, co dělá neustále. Takže co to znamená ve spojení s trialem? Pravidelné tréninky, 2-4x týdně, holky kluci trénující stále dokola to samé, stejné pohyby, přejezdy palet tam a zpáty 20x dokola! Ano opakování matka moudrosti….ALE…..více neznamená lépe! Když přejedu paletu 20x dokola blbě, jediné čeho jsem dosáhl je, že jsem se to naučil 20x víc blbě než předtím! Kde je posun? Nikde! Vytrácí se v hodinách strávených na tréninku….proč? Zbytečně!  

Dítě a nejenom trialový jezdec, musí rozvíjet veškeré pohybové vlastnosti těla, nikoliv pouze skákání přes palety! Tím nechci říct aby palety nejezdil! Víte co způsobí neustálý posun jedné nohy na pedálech vepředu a druhé vzadu? Totálně rozhozená pánev s úklonem jedné strany o několik stupňů směrem dolů k zadní noze! O to hůř pak vypadá páteř a horní část těla, která se podle ní kroutí! Co znamená ohyb v zádech a krční páteři pro celou část páteře? Vyklenutí a tlak na ploténky! Co znamená neustálý ohyb kyčelních flexorů v rovnovážném postoji na kole? Co když tuhle zátěž dávkuji dítěti 4x týdně když ještě roste? Když se vyvíjí? Co když je to kombinováno se sezením doma, ve škole apod. Půjde vývoj a jeho trialová budoucnost správným směrem? Odpověz si sám! 

Nebudu nikomu radit kolikrát týdně je pro dítě zdravé trénovat, protože trial zdravý sport prostě není...tečka! Žádný často provozovaný a obzvláště vrcholový sport není zdravý...druhá tečka! Pokud ho dělám, dělám ho proto, že chci, proto že mne baví a proto že z toho mám dobrý pocit (nebo nemám viz. odstavec výše). Nicméně nutit mladého jezdce dělat pořád stejnou věc dokola je prostě nesmysl. Čím mladší jezdec, tím méně času by měl na kole trávit a měl by hlavně rozvíjet tělo komplexním pohybem a nikoliv se zátěží! Běhat venku, skákat, lézt, šplhat, válet se v bahně a pak přidat kolo - nikoliv obráceně! Jezdit, jezdit, jezdit a být tak jednostranně zaměřený znamená problém! Ten se v budoucnu projeví zdravotní komplikací a jezdec půjde z kola ven….nebo do nemocnice s ploténkou! Je to zásadním úkolem rodičů se takovému výsledků vyhnout! 

Moje rada:

"Dopřejte dětem více pohybových aktivit i mimo ježdění na kole! Jinak budou zdravotně trpět a v dospělosti o něj přijde trial, ale i rodiče!"

Honba za výsledkem

Budu stručný. Nehoňte se za výsledkem! Dobrý výsledek je fajn, ale ta cesta za ním je prostě skvělá! Určitě je to také stres, ale to se jezdec postupně naučí zvládat a hodně ho to posune kupředu! Jezdec musí mít sport rád aniž by vyhrával. Prohrát není slabost! Prohra ho naučí pokoře a chuti zlepšovat se v tom co dělá! "Jednou dole, jednou nahoře….nenech se!” říkala moje babička….a měla pravdu! Kolikrát jsem byl 4tý? Kolikrát jsem byl 5tý, 6tý, nebo jsem nedojel závod? Pff…mockrát! Babička měla na nočním stolku vystavené fotky nejenom když jsem stál na bedně, ale i mimo ni! Díky!

Je to součást závodu že je někdo vpředu a někdo vzadu!

Je každému doufám jasné že ani Jack Carthy nebyl vždy první, nebo vůbec nestál na bedně. Dostal se tam….časem! Jack je chytrý….buď jako Jack! :-)

Moje rada:

"Užijte si trial s dětmi bez zbytečné honby za výsledkem! Cesta za výsledky je mnohem důležitější a ty se postupně dostaví!"

Strava a odpočinek

Tady se dostanu na tenký led! Počítám s tím! Kdo mě zná víc a osobně, ví že jsem co se stravy týká tak trochu magor. Neberu nikomu jeho stravovací návyky, ať si je má jaké chce, ale zkuste si za celý život přečíst alespoň jednu knihu o výživě a zejména dětí, nebo se zkuste zamyslet jestli je pro děti lepší energie z Coca Coly, tyčinky Snickers, Oplatků Opavia nebo spíš z jablka, hrušky, třešní co nám dala příroda? Chraňte svoje děti před tím co na ně číhá v regálech supermarketů, přesně ve výšce jejich očí (Brumík a Piškoty nikdy nenajdete v horních policích).  

Inzulin, kortizol, melatonin, dopamin, volné a vázané tuky, oleje, omega 3 a omega 6 či 9 a jejich poměry, mastné kyseliny, transmastné kyseliny, cholin, vitamin B12, D, A, C, DHA, EPA, MTC, CLA. Povím Vám je toho opravdu hodně co by člověk musel znát aby se v tom vyznal (já to nedávám ani po 5ti letech studia), ale nikdo mě ještě nedokázal přesvědčit že Coca Cola je lepší než voda, že je rohlík lepší než jablko, že je Hera lepší než máslo, že je kuře nebo buřt z marketu lepší než vepřové a hovězí z volně pasoucích se krav! 

Chodí za Vámi děti a prosí o sladkou tyčinku, o limonádu, jsou nervózní a po sladkém jsou roztržité a mají roupy? Zajímali jste se někdy o to čím to je?

Zdravý vývoj, schopnost regenerace a imunita je další díl skládanky TOP jezdce na světové úrovni. Mějte na paměti že ze střev vychází imunita - střeva tráví potravu - trávení začíná v dutině ústní - záleží tedy na tom co do ní dětem dáte! Záleží na tom jejich vývoj, budování svalů, pevná kosterní stavba, imunita a schopnost regenerace pro další trénink! Když vidím jak dítě během závodu pije Fantu nebo ochucenou a slazenou minerálku od Poděbradky je mi z toho akorát smutno. Nemusíte být přeborníci ve výživě, abyste dokázali rozhodnout o tom co je přirozené a co ne! Strava dokonce utváří i psychiku, buď dobrou nebo špatnou a psychika má na jezdce neuvěřitelný vliv! Chcete aby dítě dobře regenerovalo, mělo pevnou imunitu, bylo zdravé a v psychicky pohodě, nebo jej odsoudíte k depresi, únavě, nemocem apod.? Zase si odpovězte sami!

Odpočinek? Nenechte děti zbytečně koukat na televizi / počítač / smartphone / tablet a usínat u nich. 90% domácností má dnes doma LCD televizi / monitor PC popř. LED (rozdíl je minimální) a koukat na televizi do noci opravdu není to nejlepší. Nejenom že to způsobuje nespavost, ale ráno se dítě probudí unavené a nebude chtít do školy a možná ani na trénink! Odpočívat musí každý a nikdo nebude podávat maximální výkony pokud  bude unavený! Trénink bude stát za prd, za stejné prd bude stát závod a vše okolo. 

Moje rada

"Dopřejte dětem kvalitní stravu a odpočinek aby bylo v psychické pohodě a bez únavy! Jinak se dopracujete k fyzicky a psychicky nestabilnímu jezdci!"

Závěrem

Kdo došel až sem, má u mě plus. To co jsem napsal výše je pouze můj názor a nenutím ho nikomu! Ale tak nějak se shodneme s trenérem hokeje PhDr. Marianem Jelínekem PhD., který do dokonale shrnul na videu viz.:

Sportu zdar a trialu zvláště!

Komentáře

Přihlaste se nebo se zaregistrujte, abyste mohli psát komentáře

Hledání blogu

Kategorie

archiv blogu

poslední články

Populární články